Pojištění majetku občanů

12. 2. 2023 2 min.

V dnešní době jsou naše domovy a majetek vystaveny mnoha novodobým rizikům, jako jsou například hackeři. Proto je důležité zajistit si kvalitní pojištění občanského majetku, které nám poskytne finanční ochranu nejen v případě běžných rizik jako jsou například přírodní katastrofy, krádeže a požáry, ale i v těchto moderních případech. 

V dnešní době jsou naše domovy a majetek vystaveny mnoha novodobým rizikům, jako jsou například hackeři. Proto je důležité zajistit si kvalitní pojištění občanského majetku, které nám poskytne finanční ochranu nejen v případě běžných rizik jako jsou například přírodní katastrofy, krádeže a požáry, ale i v těchto moderních případech. 

Generace Z je často vnímána jako digitální nátura a jsou pro ně často velmi důležité cennosti, jako jsou například elektronické zařízení. I když generace X nebývá tak často náruživým příznivcem digitálních technologií, tak přesto si již uvědomují důležitost těchto technologií pro svůj život. Proto je důležité, aby pojištění občanského majetku reflektovalo tuto skutečnost a poskytovalo ochranu nejen tradičního majetku, jako jsou nemovitosti a vozidla, ale také digitálního majetku a cenností. 

S postupem času se mění a vyvíjí i trh pojištění a vývoj nových technologií ovlivňuje také oblast pojištění majetku. Mezi nejnovější inovace v oblasti pojištění majetku patří například

  • využití IoT zařízení pro zabezpečení domácnosti,
  • nová rizika jako např. škody při dobíjení elektromobilů,
  • rozšíření stávajících rizik o vlastní škody na elektronice,
  • prodloužená záruka technologického vybavení staveb nebo v rámci domácnosti,
  • zvýšení maximálních limitů pro pojištění odpovědností z 3 až 5 mil na 50 mil a pojišťovny si uvědomují, že i to začíná být málo,
  • fotovoltaické elektrárny, klimatizace, rekuperace, tepelná čerpadla a podobné technologie tvoří častou součást dnešního vybavení a v současnosti lze i tyto technologie připojistit,
  • možnost pojištění škod vzniklých nájemníkem vlastníkovi nemovitosti,
  • dokonce i pojištění krátkodobých pronájmů jako je Airbnb,
  • sklokeramické varné desky lze také pojistit v rámci skel,
  • k tomu všemu se také přidává i možnost sjednat si nebo změnit pojištění na dálku bez nutnosti osobní návštěvy pobočky či podepisování dokumentů.

V minulosti byly produkty pojištění majetku poměrně standardizované a výpočet pojistných částek byl založen na základě statistických dat. Dnes pojišťovny často nabízejí produktové balíčky, které do určité míry umožňují zákazníkům upravit si pojištění dle svých potřeb a požadavků. Navíc, díky novým technologiím a sběru dat, mohou pojišťovny lépe posoudit rizika a navrhnout zákazníkům doporučení pojistné částky. 

Je potřeba si uvědomit, že pojišťovna nekontroluje, jak dobře a na jaké částky jste si svůj majetek pojistili. To až v momentě pojistné události bude pojišťovna zkoumat hodnoty věcí, za které si u ní nárokujete vzniklou škodu. Odpovědnost za to, co a na jaké částky si pojistíte, nesete vy. 

Díky neustálému vývoji a inovacím v oblasti pojištění je dnes možné si zajistit kvalitní a přizpůsobitelné pojištění, které dokáže ochránit vše, co pro nás má hodnotu. Je důležité mít na paměti, že pojištění občanského majetku není statický produkt a jeho účinnost se může měnit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou změny v hodnotě majetku, nové rizikové faktory, nebo změny v požadavcích zákazníků. V současné době je občanské pojištění majetku důležitější než kdy jindy. Proto je potřeba pravidelně revidovat a aktualizovat pojištění, aby bylo stále relevantní a účinné.  

 

Mohlo by vás zajímat

Mezigenerační převod majetku

Mezigenerační převod majetku

27. 1. 2023 2 min.

Mezigenerační převod majetku a podnikání může být složitý proces s mnoha úskalími. Zatímco někteří majitelé majetku a podnikatelé plánují předání svého majetku a podnikání svým následovníkům dlouho dopředu, jiní se s touto problematikou setkávají až v pozdější fázi svého života a mohou být nuceni řešit problémy, které by se daly předejít s lepším plánováním. Není však nutné ztrácet…

Číst více