Jak na dědický plán

19. 1. 2023 < 1 min.

Efektivně a smysluplně připravený dědický plán může být klíčový pro udržení klidu v rodině po úmrtí milovaného člověka. Zde je několik tipů na to, jak takový plán připravit:

  1. Včas se o dědictví bavit. Je důležité, aby si rodina ujasnila, jak bude s majetkem nakládáno, ještě za života osoby, která má majetek. Tím se minimalizuje riziko nedorozumění a hádek v době smutku.
  2. Zvažte smlouvy o předání majetku za života. Pokud je to možné, je dobré uzavřít smlouvy o darování části majetku za života. Možné je využít také dědickou smlouvu, závěť, odkaz, nebo jinou formu. Tím se minimalizuje nejasnost o tom, kdo má právo na co a kdy.
  3. Snažte se zohlednit zvláštní přání jednotlivých dědiců. Je dobré věnovat pozornost tomu, co jednotliví dědici chtějí a jak po sobě zanechat a co je pro ně důležité.
  4. Zvažte odbornou pomoc. Pokud si nejste jisti, jak dědictví rozdělit, můžete si najmout odborníka na dědické právo, který vám pomůže s přípravou plánu.
  5. Dbejte na zákony a formality. Dbejte na to, aby byl plán připraven v souladu se zákony a formálními požadavky. To minimalizuje riziko, že plán bude později napadnut.

Pokud se rozhodnete připravit efektivně a smysluplně dědický plán, může to mít pozitivní vliv na klid a harmonii v rodině. Vyhněte se sporům o majetek, minimalizujte riziko nedorozumění a pomůžete rodině zvládnout smutek a rozloučení s milovanou osobou.

Mohlo by vás zajímat

Vlastní právní zástupce při pořízení realit
Zdeněk Vondráček K ochraně majetku

Vlastní právní zástupce při pořízení realit

3. 12. 2023 < 1 min.

Určitě to znáte. Kupujete nemovitost, žijete v domnění, že když je realitní makléř a právní zástupce placen Vámi z provize, tak zastupují hlavně Vás, ale opak je mnohdy pravdou.

Číst více